Într-o postare făcută în Grupul Civic -Părinții vor schimbare Alunița Voiculescu relatează o experiență a fiicei sale legate de modul în care , la școală i-a fost prezentat pericolul drogurilor. O campanie din care autoritățile chiar ar avea ce să învețe pentru a avea efect în rândul tinerilor.
.„Astăzi au venit doi tipi, foști dependenți de droguri. Tuturor ne-a plăcut cum ne-au spus povestea lor de viață. Mie personal mi-a plăcut cel mai mult că NU ne spuneau să nu luăm droguri, ci ne spuneau poveștile lor cu aceste substanțe dăunătoare şi,