Politicile proaste din domeniul pieței muncii au făcut ca numărul românilor care nu-și găsesc de lucru acolo unde locuiesc să depășească 2 milioane. Românii care fac naveta înafara țării la muncă se apropie de 300.000, cu aproape 100.000 mai mult decât acum 10 ani, arată datele INS consultate de HotNews.
Anul trecut, totalul oamenilor care lucrau în altă parte decât orașul în care locuiau reprezentau aproape 30% din forța de muncă ocupată, mai arată datele INS.
Cei care fac naveta în altă localitate din județul în care locuiesc a crescut cu circa 150.000 de oameni,