Noi reguli în școli: „Sală de detenție” pentru elevii care deranjează orele. Noile reguli în școli sunt propuse de Ministerul Educației. Au fost puse în dezbatere publică proiecte privind Statutul elevului și Regulamentul de funcționare al unităților de învățământ.
Una dintre măsuri se referă la posibilitatea ca profesorul să decidă relocarea elevului indisciplinat la oră. Acesta va fi mutat temporar într-o altă sală de clasă. Acolo, sub supravegherea unul alt cadru didactic sau cadru auxiliar, acesta/aceștia vor desfășura activități ca lectură suplimentară. Este vorba despre o așa-zisă ”sală de detenție”.