Netflix a pierdut aproape 970.000 de abonați între lunile aprilie și iulie, informează digi24.ro.
Reprezentanții companiei se așteptau ca și mai mulți abonați să renunțe la serviciile lor, însă potrivit directorul executiv al companiei, Reed Hastings, noul sezon al dramei „Stranger Things” a fost un succes și a ajutat la păstrarea clienților Netflix.
În aprilie 2011 compania a raportat prima pierdere de abonați apoi au fost făcute numeroase concedieri.
Pierderile de abonați raportate marți sunt cele mai mari din istoria companiei, SUA și Canada înregistrând cel mai mare număr de dezabonări din trimestru,