Eduard Novak, ministrul Sportului, a anunțat o schimbare majoră în sportul românesc în ceea ce privește ponderea sportivilor străini care pot evolua în meciurile oficiale. obligativitatea unei ponderi de participare de minimum 40% a sportivilor români în competițiile naționale.După ce m-am sfătuit cu toate federaţiile sportive, am emis un ordin de ministru privind ponderea de participare a sportivilor de performanţă români la nivel de seniori şi juniori la toate competiţiile sportive naţionale oficiale.
Astfel, începând cu sezonul competiţional 2022-2023 această pondere nu poate fi mai mică de 40% din totalul sportivilor participanţi care pot evolua în teren pe parcursul unui meci pentru fiecare echipă.