Ministrul Muncii, Marius Budăi, a publicat duminică, 1 mai, un mesaj pe Facebook în care spune că în 2022 Ziua Internațională a Muncii este marcată de efectele războiului din Ucraina, fiind distruse „zeci, sute de mii de locuri de muncă, de întreprinderi și de vieți”.
„Dacă în ultimii doi ani Ziua Internațională a Muncii a fost umbrită de restricțiile dure impuse din cauza pandemiei de Covid-19, în acest an, deși avem libertatea de a fi împreună, resimțim efectele războiului. Asistăm cu toții la distrugerea a zeci,