Ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor, Mircea Fechet, participă vineri, 11 august, la Brașov, la Conferința Regională ”Reciclăm în România”, dedicată promovării campaniei privind colectarea separată a deșeurilor.
Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor derulează din decembrie 2022, cea mai amplă campanie de informare ce își propune să schimbe comportamentul cetățenilor, astfel încât separarea deșeurilor să devină un demers firesc în majoritatea familiilor din România.
Conferința, a șasea din seria celor 8 care se desfășoară în această vară, are ca scop o mai profundă înțelegere a importanței și beneficiilor colectării separate a deșeurilor,