Sursa: Facebook/Virgil Popescu
” data-medium-file=”https://www.oradesibiu.ro/wp-content/uploads/2020/11/virgil-popescu-ministrul-economiei.jpg” data-large-file=”https://www.oradesibiu.ro/wp-content/uploads/2020/11/virgil-popescu-ministrul-economiei.jpg” title=”Ministrul Energiei – ”Cel târziu în 2026 vom avea gaze din Marea Neagră” 9″/>
Romgaz a semnat un contract de peste un miliard de dolari cu ExxonMobil. Ministrul Energiei, Virgil Popescu a declarat faptul că acest pas reprezintă prima cărămidă pentru independeța energetică a României.
„Pot spune că astăzi asistăm la prima cărămidă pentru independenţa energetică a României. (…) Azi, practic, asistăm şi la prima cărămidă a unuia dintre cele mai mari proiecte de investiţii din România. Vorbim de miliarde de euro care vor fi investite pentru extragerea gazelor din Marea Neagră. Vorbim despre investiţii pe orizontală, » Mai multe detalii