În următoarele două – trei luni puseul inflaționist generat de evoluția prețurilor la energie, de efectele pandemiei, de creșterea prețului petrolului și de întreruperile în lanțurile de aprovizionare va fi resimțit, a declarat joi ministrul Finanțelor Adrian Câciu, la finalul ședinței de Guvern.
Ministrul spune că inflația are o componentă mare importată și că România trebuie să își reducă dependența de importuri.
„Toată Europa trebuie să se adapteze și trebuie o ofertă internă mai mare, inclusiv la energie”, a spus Câciu.