Sindicaliștii din învățământ care cer salarii mai mari se află deja în a treia săptămână de grevă. Un nou protest cu minim 500 de sindicaliști este anunțat pentru joi, 8 iunie, în Piața Petru Rareș din Bistrița, în fața Palatului Administrativ. Între timp, elevii și părinții sunt îngrijorați cu privire la încheierea situațiilor școlare și la desfășurarea examenelor,
În timp ce unii susțin revendicările cadrelor didactice,