Profesia de medic este mai mult decât o carieră, este un stil de viață. Medici de pretutindeni salvează sute, poate mii de vieți pe minut, fără a aștepta ceva în schimb. Majoritatea își iubesc meseria și nu s-ar vedea făcând altceva. Printre aceștia se află și Victoria Bîrlițiu, medicul șef al Secției Boli Infecțioase din Sibiu, care nu regretă nici în cele mai grele momente că a ales această meserie.
„Toată activitatea mea ca medic în specialitatea boli infecțioase s-a desfășurat în Sibiu”
Medicul a descoperit această înclinație spre medicină încă de când era copil.