foto: arhivă
” data-medium-file=”https://www.oradesibiu.ro/wp-content/uploads/2021/07/concediu-medical@2x_51bba19665.webp” data-large-file=”https://www.oradesibiu.ro/wp-content/uploads/2021/07/concediu-medical@2x_51bba19665.webp” title=”Medici şi farmacişti care au emis peste 4.000 de rețete false au scăpat “basma curată” – Faptele s-au prescris 3″/>
După zece ani de procese, 34 de persoane, între care 9 medici şi 20 de farmacişti trimiși în judecată pentru înşelăciune, uz de fals, dare de mită şi spălarea banilor au fost achitaţi definitiv de Curtea de Apel Bucureşti pentru că faptele s-au prescris. Ei au fost acuzați că ar fi creat un circuit prin care ar fi emis peste 4.000 de rețete false pe numele unor pacienți care nu fuseseră consultați sau chiar pe numele unor persoane decedate, decontând ilegal 1,6 milioane de lei.