Medalii la Campionatele Balcanice de ciclism pentru Şerban Luncan și Antonia-Maria Orzan (Olimpic Zărneşti). Echipa naţională de şosea a României a câştigat 13 medalii (şapte de aur, patru de argint şi două de bronz) la Campionatele Balcanice de ciclism pe şosea desfăşurate. La competiția care a avut loc la Larissa, în Grecia, România a participat cu un lot de 18 sportivi. Tricolorii au fost însoţiţi de antrenorul federal Cristiano Valoppi şi antrenorii Viorel Grosu şi Cristian Axente, precum şi de mecanicul Alexandru-Ionuţ Avram. Manuela Mureşan (Dinamo-BikeXpert-Superbet) a câştigat două medalii de aur la elite,