l Trei preoți cu mult har, legați de Brașov prin naștere sau prin slujire, vor fi canonizați de Biserica Română
l Sunt alți zeci și zeci de slujitori ai bisericilor din zona Făgăraș-Brașov care au murit sau au avut de suferit în urma persecuțiilor fostei Securități, iar numele lor rămân întipărite pe lunga listă a victimelor Securității
Sinodul Bisericii Ortodoxe Române a aprobat, săptămâna trecută, canonizarea a 16 sfinți români, printre care părinții Arsenie Boca, Dumitru Stăniloae și Serafim Popescu, toți trei legați cu credință de locurile și oamenii din zona Făgăraș.