România a învins Austria, scor 38-29 duminică, la Rm. Vâlcea, și s-a calificat la Campionatul European de handbal feminin din acest an.
Antrenoarea Mariana Târcă consideră că toate handbalistele ar trebui puse în valoare, cu un joc elaborat, care să nu fie axat doar pe Cristina Neagu. „Jocul e făcut foarte mult încă pe Cristina Neagu, jocul ar trebui puţin schimbat ca gândire tactică, mai elaborat. Consider că avem jucătoare de valoare, dar cu un joc combinativ de echipă cred că România ar arăta mult mai bine.