Președintele PSD, Marcel Ciolacu, a declarat duminică, conform g4media.ro, după ședința cu social-democrații, că PSD vrea ca UDMR să rămână la guvernare și că va merge la ședința de duminică seară, cu premierul Nicolae Ciucă și liderul Kelemen Hunor, cu propunerea ca UDMR să ia ministerele Energiei și al Fondurilor Europene:
”În primul rând, discuțiile au fost mult mai ample, inclusiv pe fiecare minister ce e de făcut, s-a intrat și pe programul de guvernare. A fost o discuție pentru a continua colaborarea cu UDMR,