Președintele României, Klaus Iohannis, a participat marți, la o nouă rundă de consultări în format restrâns cu lideri aliați, ai instituțiilor UE și NATO și ai statelor partenere, unde a făcut apel la „acţiuni hotărâte şi coordonate pentru eliminarea dependenţei energetice de Rusia”, potrivit Administrației Prezidențiale.
Comunicatul Administrației Prezidențiale:
„Președintele României, Klaus Iohannis, a participat marți, 19 aprilie 2022, la invitația Președintelui Statelor Unite ale Americii, Joseph R. Biden, la o nouă rundă de consultări în format restrâns cu lideri aliați,