Klaus Iohannis a lipsit de la Summit-ul de pace din Elveția, dedicat Ucrainei. Deși în agenda sa nu figurează niciun eveniment pentru zilele acestea. Un total de 50 de țări și 56 de șefi de stat și de guvern, au participa în acest weekend la Summitul din Elveția privind pacea din Ucraina. Dintre șefii statelor din regiune a lipsit însă președintele României, Klaus Iohannis.
Țara noastră a fost reprezentată doar de ministrul de Externe
La un eveniment global major, la care s-au luat decizii privind asistența pentru Ucraina,