Doi jurnaliști români au fost reținuți marți seara de forțele de securitate transnistrene, anunță MAE. Eliberarea acestora s-a produs după doar câteva ore, cu sprijinul autorităților din Republica Moldova și OSCE
Cei doi jurnaliști se află în siguranță în Chișinău și se vor reîntoarce în țară. Potrivit Digi24, cei doi jurnaliști sunt angajați ai acestui post de televiziune, relatează Mediafax.
„În seara zilei de 10 mai 2022, Ministerul Afacerilor Externe a fost informat cu privire la faptul că doi jurnaliști români,