Ambasada Italiei din Ucraina a fost transferată din nou la Kiev şi va deveni deplin operaţională începând de luni seară, anunţă Guvernul de la Roma, citat de agenţia de presă ANSA.
„Ambasadorul Italiei a revenit la Kiev de la Lviv, iar Ambasada va deveni deplin operaţională începând de luni seară”, a anunţat ministrul italian de Externe, Luigi Di Maio.
„Redeschiderea Ambasadei noastre la Kiev reprezintă un moment emoţionant şi un semnal de speranţă, la peste 50 de zile de la începerea conflictului din Ucraina.