Președintele Klaus Iohannis a transmis un mesaj ferm către cadrele didactice și a susținut necesitatea reluării orelor în scopul evitării periclitării examenelor naționale. Șeful statului consideră că greva trebuie să înceteze.
Cu toate acestea, sindicatele din învățământ au declarat că greva generală continuă, chiar dacă propunerea Guvernului privind creșterea salariilor pentru personalul didactic și nedidactic din învățământ a fost adoptată prin ordonanță de urgență.
Klaus Iohannis a declarat că greva nu mai poate continua și că profesorii trebuie să se întoarcă la ore.