Specialiștii atrag atenția că sunt sute de mii de români care beneficiează de scutirea taxelor. Ultimele categorii care au intrat pe lista sunt cei care lucrează în agricultură și industria alimentară.
În jur de 300.000 de salariați care lucrează în agricultură și industria alimentară nu vor mai plăti, începând de luna viitoare, impozit pe venit și nici contribuția la sănătate, dar rămân asigurați. Astfel, dacă luăm în calcul salariul minim de 3.000 lei brut, fixat pentru această industrie, ar înseamna că un angajat va rămâne cu un venit net de peste 2.360 de lei.