Sursa: economica.net
” data-medium-file=”https://www.oradesibiu.ro/wp-content/uploads/2020/07/masini.jpg” data-large-file=”https://www.oradesibiu.ro/wp-content/uploads/2020/07/masini.jpg” title=”Înmatriculările la maşini noi au crescut cu aproape 40 la sută faţă de primul trimestru din 2021 3″/>România se situează pe poziția 14 în UE, cu 28.978 autoturisme noi înmatriculate, înregistrând o creștere de 39,6% comparativ cu ianuare-martie 2021, anunță Asociația Constructorilor de Automobile din România. În Europa, Dacia crește cu 16,9% față de primul trimestru din 2021.
În luna martie 2022, înmatriculările de autoturisme noi în Uniunea Europeană au scăzut cu 20,5% față de martie 2021, la 844.187 unități.
În primele trei luni din 2022 au fost înmatriculate un număr de 2.245.976 unități, o scădere cu 12,3% față de perioada similară din 2021.