Încep lucrările pregătitoare pentru modernizarea și reabilitarea de către ANA TELEFERIC a Telecabinei „Tâmpa” și a Restaurantului „Panoramic”, a anunțat miercuri ANA TELEFERIC. În cadrul acestei inițiative, ANA TELEFERIC pune un accent deosebit pe sustenabilitate și respect pentru mediu.
Drumul de șantier și de acces către cele două obiective emblematice, realizat inițial în 1968 pentru transportul materialelor de construcție necesare stației superioare a telecabinei și consolidat ulterior în 1972 pentru construcția Restaurantului Panoramic, va fi reparat în conformitate cu planurile originale. Lucrările de reparații se vor face folosind exclusiv materiale naturale,