Incendiu la un centru neuropsihiatric : 136 de pacienți evacuați.
Planul Roșu de Intervenție a fost activat sâmbătă seara în județul Suceava după ce acoperișul unui centru de recuperare neuropsihiatrică a luat foc.
În momentul izbucnirii incendiului, în interior se aflau 136 de pacienți, iar riscul de propagare a flăcărilor era foarte mare. Pompieri din Suceava, Neamț și Botoșani au fost mobilizați rapid la fața locului.
Alin Găleată, purtătorul de cuvânt al ISU Suceava, a declarat: „Colegii mei au găsit acoperișul de la intrarea secundară în clădire în flăcări.