Operatorii turistici ar putea primi câte 40 de euro pentru fiecare turist străin care vine în vacanţă în România printr-o agenţie. Vorbim deocamdată despre un proiect al Ministerului Turismului, iar valoarea totală a ajutoarelor acordate ar urma să fie de maximum 20 de milioane de lei.
Banii ar putea fi acordaţi în funcţie de numărul de nopţi petrecute în unităţile de cazare din România de turiştii străini, iar viramentele ar putea fi făcute în conturile operatorilor din turism. Vorbim de 40 de euro pentru un pachet de cel puţin 4 nopţi de cazare,