Naționala U19 a României a obținut calificarea la Campionatul European din Slovacia după ce a câștigat grupa de calificare de la Turul de Elită din Croația. În lotul U 19 s-au aflat și doi jucători brașoveni, Sergiu Pîrvulescu (Petrolul) și Andreas Chirițoiu (Unirea Constanța).„Toți jucătorii care au contribuit la calificarea României la turneul final au primit, din partea Federației Române de Fotbal, medalii simbolice care să le amintească peste ani de acest succes important. Medalia le-a fost oferită de observatorul de joc înaintea meciurilor echipelor de club la care evoluează“,