Sute de credincioși au luat parte, duminică, în prima zi de Paști, la slujba Vecerniei, iar apoi la Procesiunea Învierii pe străzile din municipiul Sibiu. Racla Sfântului Andrei Șaguna a fost purtată pe brațe pe străzile din centrul orașului.
Slujba Vecerniei din Duminica Învierii, numită şi „A doua Înviere” a fost oficiată la Catedrala Mitropolitană din Sibiu de Înaltpreasfinţitul Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului. În soborul slujitor s-au aflat vicarul-administrativ al Arhiepiscopiei Sibiului, arhimandritul Ioachim Tomoiagă, dimpreună cu cadre didactice de la facultatea de Teologie „Sf.