Crucea Roșie Sibiu este mereu aproape de cei în nevoie. Nu se putea altfel nici acum, înaintea sărbătorilor de Paști. Cu ajutorul câtorva sibieni au dus, din partea iepurașului, mici daruri câtorva familii defavorizate.
Toma este bolnav de diabet, are o pensie de 760 lei, iar soția nu are niciun venit.
Codruța are 55 de ani, își îngrijește singură mama care este imobilizată la pat.
Ștefan are 3 copii care merg la școala, nu are nici un venit, locuiește într-o locuință improvizata pe câmpul de la periferia orașului Sibiu.