Umorul trebuie să treacă printr-o scurtă perioadă de reeducare. Deocamdată în Polonia, dar există oameni foarte serioşi care ar dori acest lucru şi în ţara noastră. „Fluieratul în Biserică” nu va mai fi o metaforă, ci o chestiune cât se poate de serioasă, aşa cum sunt toate la cei lipsiţi de simţul umorului. Oamenii care fac glume despre biserică, în cadru organizat (spectacole) sau în cel relativ privat (la o bere) riscă până la doi ani de închisoare. Este o iniţiativă care a produs tulburare în Polonia şi uşoare frisoane… » Mai multe detalii