Proiectul înființării ariei naturale ”Parc Național Brassovia”, inițiat cu intenția de a proteja pădurile și natura din jurul Brașovului, a fost respins în ședința de astăzi a Consiliului Local Brașov.La ședință a participat, ca invitat din partea grupului PNL din CL și un secretar de stat în Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor, brașoveanul Ionuț Banciu. Care a părut să fie adus ”acasă” la Brașov doar pentru a explica consilierilor locali că primarul Coliban greșește în abordarea privind crearea acestui parc. Banciu, membru PNL, a ”dezvăluit” că toate pârghiile pentru a avea grijă de pădurile Brașovului sunt prezente în legislație,