Expoziţia de fotografie „În căutarea vechilor maeştri” a artistului clujean Claudiu Guraliuc s-a deschis, sâmbătă, în 14 mai, la ora 12:00, la Casa Albastră din Piaţa Mare.
„În căutarea vechilor maeştri” este o expoziție cu fotografii realizate încă din perioada pandemiei când artistul a început proiectul de artă. Pasionat de pictura secolelor XVI-XVII, mai exact de perioada barocă, a încercat să transpună estetica perioadei respective în mijloacele de expresie ale fotografiei moderne.
„În țară este prima expoziție personală. Este încununarea a aproape trei ani de muncă.