Exploziile din Transnistria au fost provocate de agenți ai serviciilor secrete rusești, scrie publicația moldoveană Timpul, care publică o scrisoare trimisă de angajați ai așa-numitului Minister al Securității Statului din regiunea separatistă.
Transnistrenii citați de Timpul spun că ei își doresc pacea, iar autorii exploziilor și ai provocărilor din zonă sunt agenți ai serviciului de informații al Armatei Ruse. Autorii informării trimise pe adresa Timpul fac publică și o listă cu persoanele responsabile, prezentând inclusiv datele lor personale, conform Stirile Pro Tv.
„Republica Moldovenească Nistreană”(RMN) se află într-o situație dificilă.