Elena Lasconi, președinte USR și candidată la alegerile prezidențiale din acest an, își dorește o Românie prosperă, sigură și liberă. Un stat care să-și respecte cu adevărat cetățenii. Ea crede că prea mulți români au fost goniți din țara lor, România, de guvernele comasate sau ne-comasate PSD și PNL. Ei n-au plecat din lipsă de patriotism, au fost obligați să ia calea străinătății de o clasă politică lacomă, care i-a împovărat ca să-și dea privilegii cu nemiluita.
Elena Lasconi este convinsă că va intra în turul al doilea pentru că românii vor politicieni cărora să le pese de nevoile lor: „Spre deosebire de ceilalți contracandidați,