Deszăpezirea Transfăgărășanului, sectorul închis iarna, în județul Argeș, a pornit la începutul lunii mai, iar în prezent se lucrează și pe porțiunea din județul Sibiu, pe tronsonul cuprins între Bâlea Cascadă și Bâlea Lac, informează Bună Ziua Brașov.
Este mai puțină zăpadă ca în anii trecuți pe sectorul din județul Sibiu. Drumarii nu pot estima încă o dată de finalizare a intervenției, astfel încât pe această arteră să se poată circula.
„Vremea rămâne imprevizibilă în golul alpin, astfel că nu știm cât vor dura lucrările și cât de dificilă va fi intervenția.