,,Câţiva pasionaţi de artefacte feroviare au reuşit să readucă la viaţă un Buick Road Master Sedan, folosit pe post de drezină de liderul comunist Gheorghe Gheorghiu-Dej.
Drezina a fost abandonată timp de 23 de ani în Braşov şi mai apoi la Zlatna, judeţul Alba. Ea cântărea 3 tone şi era capabilă de o viteză de 75 de kilometri la oră.,, precizarea îî aparține domnului Mihai Ceapă care a realizat și fotografia ineditului vehicul, astăzi în Gara Brașov, la festivitățile prilejuite de împlinirea a 150 ani de la sosirea primului tren.