Instituțiile publice nu vor mai avea voie să ceară dosar cu șină sau orice altă copie pe hârtie a vreunui document pentru a furniza un serviciu public. Legea care interzice acest lucru a fost votată azi, cu 241 de voturi, potrivit unui comunicat transmis pe pagina deputatului liberal George Tuță, inițiator al proiectului de lege.
Astfel, prin adoptarea acestei legi este eliminată obligativitatea pentru cetăţeni de a insera la dosar copii după acte publice emise de instituţii ale statului. De asemenea, instituţiile publice nu pot percepe nici taxe suplimentare pentru acoperirea costurilor articolelor menţionate.