Sibienii au aruncat pe parcursul anului 2021 peste 10,7 mii de tone de deșeuri reciclabile care au ajuns la Stația de sortare de la Rusciori. Cea mai mare cantitate o reprezintă fracția de plastic-metal, urmată de hârtie-carton și sticlă, cantitățile fiind în creștere evidentă de la an la an.
Majoritatea deșeurilor care ajung la Stația de sortare sunt aruncate de către locuitorii municipiului Sibiu și cantitățile cresc simțitor. Dacă în 2019 sibienii au aruncat la gunoi 5.920 de tone de deșeuri reciclabile,