Deși aprobată de Consiliul Local încă din anul 1996, stema municipiului Brașov nu a trecut prin etapele necesare prevăzute de Hotărârea de Guvern nr. 25/2003 privind stabilirea metodologiei de elaborare, reproducere și folosire a stemelor județelor, municipiilor, orașelor și comunelor, astfel că municipalitatea trebuie să reia întreaga procedură. Prima etapă prevăzută de legiuitor este cea a consultării cetățenilor.
Propunerea municipalității, supusă dezbaterii publice, este aceea de a menține stema care este simbolul orașului de aproape 600 de ani, coroana care are ca bază un trunchi cu rădăcini.