Un cutremur de 5,4 grade pe scara Richter a fost înregistrat în România, joi dimineață, la 06:50, a anunțat Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizică a Pământului. Seismul nu a produs pagube, nu au fost înregistrate apeluri la 112 și nu au existat victime, a transmis Raed Arafat, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență. Seismul a fost revizuit de trei ori și a fost resimțit puternic în București, dar și în alte orașe din țară, mai ales la etajele superioare ale blocurilor. Unii martori susțin că a fost resimțit inclusiv în Republica Moldova.