Marți, 21 martie, în jurul orelor 10.30, polițiștii au oprit în trafic un bărbat, de 32 ani, care conducea un autoturism pe DN 73, de pe raza stațiunii Râșnov. În timp ce polițiștii efectuau controlul, au observat indicii în comportamentul conducătorului auto din care reieșea că s-ar fi aflat sub influența substanțelor interzise, fapt pentru care s-a procedat la testarea sa din punct de vedere al prezenței substanțelor psihoactive iar rezultatul a fost pozitiv la substanța canabis. În consecință, bărbatul a fost condus la o unitate medicală autorizată pentru recoltarea de mostre biologice pentru a se stabili cu exactitate prezența în organism a substanțelor psihoactive consumate.