În acest an, pentru că 23 aprilie cade în Sâmbăta Mare, zi de post și reculegere, Biserica a hotărât ca sărbătorirea sfinților mari care cad în Vinerea Mare sau Sâmbăta Mare să fie transferată a doua zi de Paști.
Aproape un milion de români au onomastica de Sf Gheorghe. Chiar dacă în Calendarul Bisericesc sărbătoarea figurează tot pe 23 aprilie, manifestările liturgice se vor ține pe 25 aprilie, în a doua zi de Paște.
Dar, asta nu înseamnă să uităm că astăzi este Sfântul Gheorghe.