Autoritățile din Spania au distrus 415.000 de plante de canabis în valoare de până la 100 de milioane de euro, în cadrul unei operațiuni de anihilare a ceea ce poliția a numit cea mai mare plantație de canabis din Europa.
Aproximativ 50 de tone de plante erau uscate într-un depozit pentru a fi transformate în canabidiol (CBD), un compus non-psihoactiv care este din ce în ce mai mult folosit pentru tratarea anxietății, insomniei și a altor afecțiuni.
Situată în regiunea rurală din nordul Navarrei,