Valul de căldură devine din ce în ce mai sufocant, iar vineri va fi cea mai fierbinte zi. ANM a emis deja pentru ziua de mâine două avertizări de caniculă pentru toată ţara, inclusiv un cod portocaliu pentru zonele de sud şi vest.
Vineri valul de căldură se va extinde în toată țara. Codul galben anunţă temperaturi maxime între 33 și 37 de grade, iar minime între 17 și 20 de grade.
ANM arată că vineri canicula se va intensifica în Crișana și Banat unde se vor înregistra temperaturi maxime de 37…39 de grade,