Temperaturile ridicate care se anunță în următoarele zile necesită măsuri de siguranță din partea autorităților. Astfel, o ședință în sistem videoconferință a avut loc azi cu tema – Conditiile meteo (cod roșu și portocaliu), cu participarea membrilor Comitetului pentru Situații de Urgență Bistrița-Năsăud.
Ședința a avut ca subiect principal măsurile care se vor lua pe perioada caniculară.
Pentru atenuarea efectelor temperaturilor ridicate asupra populației ,