Karl Nehammer, cancelarul Austriei, s-a întâlnit luni cu președintele rus Vladimir Putin, Karl Nehammer fiind primul lider occidental care face o vizită la Moscova de la începutul campaniei militare ruse în Ucraina, informează CNN.
Întâlnirea a durat 75 de minute și a avut loc la Novo-Ogariovo, reşedinţa prezidenţială de lângă Moscova.
Cancelarul austriac a spus că „nu a fost o vizită prietenească” și că discuția cu Vladimir Putin a fost „foarte directă, deschisă și dură”. „Am făcut referire la crimele de război din Bucha și din alte locuri și am subliniat că cei responsabili trebuie pedepsiți.