Anul viitor, la Cheile Grădiștei, Federaţia Română de Ciclism vrea să organizeze Campionatele Europene de mountain bike. Preşedintele Federației Române de Ciclism, Alexandru Ciocan spune că are o înțelegere verbală cu șefii Uniunii Europene de Cilclism. „Avem deja o înțelegere verbală şi urmează să semnăm contractul cu Uniunea Europeană de Ciclism (UEC), pentru organizarea Campionatelor Europene de mountain bike la Cheile Grădiștei în luna mai. Este fantastic din punctul nostru de vedere, pentru că în acest contract cu UEC vine la rândul lui cu un parteneriat cu Eurovision şi această competiție va fi transmisă live în 120 de ţări,