Camera Deputaților a aprobat înființarea a opt centre regionale de dezintoxicare și recuperare a dependenților de droguri.
Miercuri, Camera Deputaților a adoptat proiectul de lege privind înființarea a opt centre regionale de dezintoxicare și recuperare a dependenților de droguri, legea urmând să fie promulgată.
Aceste centre vor fi create conform completării Legii nr. 143/2000 privind prevenirea și combaterea traficului și consumului ilicit de droguri. Proiectul de lege prevede măsuri de prevenire, tratament, prevenirea riscurilor și consecințelor asociate consumului de droguri, precum și reintegrarea socială a dependenților.