Brașovul a intrat din nou sub cod galben. Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o atenționare de tip cod galben de caniculă, valabilă duminică și luni, 30 iunie – 1 iulie. Fenomenele vizate: temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic ridicat.
„În Crișana, Banat, sudul Transilvaniei, Oltenia, Muntenia, Dobrogea continentală și în Moldova se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată, va fi caniculă și disconfort termic ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși ușor pragul critic de 80 de unități.