Polițiștii brașoveni, alături de jandarmi și polițiști locali, au acționat în perioada 21-23 iulie pe raza întregului județ, pentru prevenirea infracțiunilor comise cu violență și combaterea consumului de substanțe interzise, cu consecințe imprevizibile, din cele mai grave pentru siguranța cetățenilor. În acest sens, s-a acționat în zonele în care s-au înregistrat aglomerări de persoane, la manifestările cultural-artistice, unde au asigurat măsurile de ordine și siguranță publică.
Totodată, polițiștii rutieri au continuat acțiunile pentru prevenirea evenimentelor rutiere negative, prin depistarea conducătorilor de autovehicule ce conduc aflându-se sub influența băuturilor alcoolice sau substanțelor psihoactive,